33924163 - 021
سبد خرید 0
جستجوی پیشرفته
اندازه
قطر داخلی (میلی متر) :
قطر خارجی (میلی متر) :
ارتفاع (میلی متر) :
جستجو بر اساس قیمت (تومان)
جستجو بر اساس نوع

رولبرینگ

>>

افرادی که با صنعت و ابزار آلات آن آشنایی دارند، بارها نام رولبرینگ و بلبرینگ را شنیده اند که این امر نشان می دهد، رولبرینگ یک قطعه صنعتی پر استفاده است. نام این قطعه بسیار شبیه به بلبرینگ است که البته دارای تفاوت هایی نیز  هستند، پس آن ها را با هم اشتباه نگیرید.رولبرینگ دارای کاربردها و انواع مختلفی است که در صورت آشنایی با آن، می توانید نحوه استفاده و موارد کاربرد آن را یاد بگیرید. در این مقاله اطلاعات کامل و جامعی را در خصوص رولبرینگ ها برای شما عزیزان ذکر کرده ایم، پس لطفا تا پایان ما را همراهی کنید.

تعریف رولبرینگ

رولبرینگ یک قطعه صنعتی است که به کمک ساختار خود می تواند سبب حرکت دو قطعه دیگر بر روی یگدیگر شود، در واقعرولبرینگ ها یک نوع برینگ هستندکه از مقاومت بالایی برخوردارند. این مقاومت سبب شده است که در صنعت های مختلفی چون مکانیک، وسایل نیازمند قطعات دایره ای شکل و ... به کار برده شود.رولبرینگ ها کمک می کنند تا فشار کمتری بر دیگر قطعات در حال حرکت وارد شود و همچنین این قطعه صنعتی توانایی حمل بارهای شعایی را دارند و از عهده این کار به خوبی بر می آیند، این به آن معناست که کاربرد رولبرینگ بیشتر برای جاهایی است که فشار بار وارده در راستای شعاع باشد. لازم به ذکر است که رولبرینگ ها قادر به تحمل بار وارده در راستای محور نیستند.

رولبرینگ

معرفی ساختار رولبرینگ و نحوه کار کردن آن

رولبرینگ ساختار ساده ای دارد که از کنار هم قرار گرفتن چند قطعه تشکیل شده است. این قطعات عبارتند از:

 1. Inner race یا حلقه داخلی: البته این قطعه را با نام کنس داخلی نیز می شناسند.
 2. Outer race یا حلقه خارجی: نام دیگر این قطعه کنس خارجی است.
 3. قفسه
 4. قطعه غلتان ( ساچمه )

این قطعات در کنار یکدیگر قرار می گیرند و رولبرینگ را می سازند. نحوه کار این قطعه به صورت زیر است.

جزء قفس رولبرینگ، مانع از این می شود که قطعات دیگر به هم بریزند و آن ها را کنار هم قرار و نگه می دارد. محل قرار گیری قفس در میان حلقه های داخلی و خارجی است تا قطعه های غلتان جدا نشوند.

حلقه داخلی و قطعه های غلتان به یکدیگر متصل هستند و در زمان چرخش حلقه داخلی، این قطعات نیز به حرکت در می آیند، نتیجه این عمل انتقال بار به حلقه خارجی است که رولبرینگ آن را تحمل می کند.

تفاوت رولبرینگ و بلبرینگ چیست ؟

قبل از آن که انواع رولبرینگ را معرفی کنیم، بهتر است تفاوت میان رولبرینگ و بلبرینگ را ذکر کنیم. این دو قطعه صنعتی هستند و در یک خانواده جای می گیرند که برای آن که تفاوت های آن ها را بهتر درک کنید، به دو مورد زیر توجه داشته باشید.

 1. بلبرینگ ها نوعی از یاتاقان ها هستند که تحمل بار در راستای شعاعی و محوری به مقدار کم را دارا هستند.
 2. رولبرینگ ها توانایی تحمل بار در راستای شعاع هستند و بارهای محوری را نمی توانند تحمل کنند.

این دو تعریف نشان می دهد که رولبرینگ ها را در جاهایی که بار شعاعی است به کار می گیرند و بلبرینگ ها را در جایی که بار  دارای راستای شعاعی و محوری است از بلبرینگ استفاده می شود.از لحاظ ظاهری نیز چرخنده رولبرینگ دارای اجزایی به شکل رول است و همین قطعات در بلبرینگ ها، ساچمه ای هستند.

معرفی انواع رولبرینگ

رولبرینگ ها را در انواع مختلفی می سازند که همین امر سبب شده است در صنعت از این قطعات زیاد استفاده شود. در کنار این تنوع که ظاهری است، می توان آن ها را برای موارد مختلف به کار گرفت. در ادامه با انواع رولبرینگ و کاربردهای مربوط به هر کدام از آن ها بیشتر آشنا خواهید شد که در زمان خرید رولبرینگ بسیار به کار می آیند.

رولبرینگ استوانه ای

این نوع از رولبرینگ را بسیار به کار می گیرند و دلیل نامگذاری آن، وجود غلتک های استوانه ای شکل است. این نوع رولبرینگ خود در دو نوع شناو و غیر شناور طراحی شده است. که فرق آن ها در زیر مشخص شده است.رولبرینگ استوانه ای شناور دارای طرح های N و NU است که در N حلقه داخلی دارای 2 لبه و حلقه خارجی فاقد لبه است و طرح NU کاملا برعکس این است یعنی حلقه داخلی فاقد لبه و حلقه خارجی دو لبه دارد.رولبرینگ های استوانه ای غیر شناور در طرح NJ ساخته شده اند که در مجموع یک لبه را دارا هستند.علاوه بر تفاوت های ظاهری این دو نوع نیز در فشار باری که تحمل می کنند نیز متفاوتند، به این صورت که غیر شناورها تنها در یک سو می توانند بار محور را تحمل کنند و شناورها توانایی تحمل بار محور در دو جهت را دارا هستند. برای آن که تحمل بار رولبرینگ های استوانه ای بالا برود، در ساختار آن ها تغییراتی به وجود اورده اند، همچنین برای آن که عمر دستگاه را افزایش دهند آن ها را به صورت لگاریتمی تولید می کنند. رولبرینگ های استوانه ای کاربردهایی نظیر موارد زیر دارند.

 1. استفاده در دستگاه های مخصوص برش
 2. ابزار آلات و تجهیزات انتقال نیرو
 3. استفاده در ویبراتور

رولبرینگ سوزنی

این نوع از رولبرینگ را همان رولبرینگ های استوانه ای می دانند که دارای تفاوت های جزیی نسبت به یکدیگر هستند. در واقع رولبرینگ سوزنی دارای رولرهای درازتر با قطر کمتر است که برخلاف رولبرینگ های استوانه ای، تنها می توانند بار شعاعی را تحمل کنند. رولبرینگ های سوزنی را در دو نوع طراحی کرده اند که ان ها را با نام های رولبرینگ سوزنی یک ردیفه و دو ردیفه می شناسند.رولبرینگ های سوزنی نسبت به انواع دیگر از حجم کمتری برخوردار هستند و این قابلیت آن ها را در ساخت دستگاه هایی که فضای کمی دارند، پرکاربرد می کند. یکی دیگر از ویژگی های ظاهری رولبرینگ های سوزنی، دارا نبودن رینگ و حلقه داخلی است.در رولبرینگ های سوزنی از نسبت های مختلفی برای قطر به طول رولرها استفاده می کنند زیرا هر کدام از این نسبت ها، رولبرینگ را برای کار خاصی مهیا می کند و دامنه کاربرد آن را گسترش می دهد.

رولبرینگ مخروطی

نام این نوع از رولبرینگ ها بخاطر داشتن تعداد زیادی رولر به شکل مخروط در ساختار آن است. ساختار رولبرینگ های مخروطی به این صورت است که در کنار قطعات غلتان خود، یا دارای یک حلقه داخلی دارای دو لبه و یا یک حلقه خارجی بدون لبه هستند.اینگونه رولبرینگ ها بیشتر کاربردشان در ساخت جعبه دنده ها و ابزار آلات صنعتی است. رولبرینگ های مخروطی دارای نکات مثبتی چون تحمل بار هم به صورت شعاعی و هم به صورت محوری هستند که در زمان خرید و فروش رولبرینگ از نکات حائز اهمیت است.

رولبرینگ بشکه ای

رولبرینگ بشکه ای یکی دیگر از انواع مختلف رولبرینگ هاست که در ساختار خود، غلتان هایی به شکل کره را داراست. رولبرینگ بشکه ای در گروه بیرینگ های خود تنظیم جای دارد که می تواند بارهای شعاعی را به خوبی تحمل کند.یکی دیگر از ویژگی های خوب رولبرینگ بشکه ای این است که از خاصیت خود میزانی برخوردار است به این صورت که اگر نا هم محوری به وجود آید، می تواند حلقه های خود را به گونه ای دوران دهد که این نا هم محوری جبران شود.مزیت های رولبرینگ بشکه ای عبارتند از:

 1. داشتن دوام و مقاومت بالا
 2. تحمل بارهای شعاعی زیاد

معایب رولبرینگ بشکه ای عبارت است از:

 1. عدم کارایی مناسب در سرعت های بالا
 2. عدم تحمل بارهای محوری

 ویژگی ها و مزایای فوق سبب شده است تا رولبرینگ های بشکه ای استفاده فراوانی در ساخت ماشین های معدن و ساخت غلتک های عظیم داشته باشند.

انواع رولبرینگ

موارد مهم در خرید رولبرینگ

در زمان خرید رولبرینگ و یا فروش آن ها به قیمت ها توجه کنید و از خرید اجناس بی کیفیت خودداری کیند. معمولا قیمت رولبرینگ ها به جنس و نحوه ساخته شدن آن بستگی دارد و قیمت باید با آن همخوانی داشته باشد.توجه داشته باشید که رولبرینگ را برای چه مصارفی خریداری می کنید زیرا همان طور که گفته شد، رولبرینگ ها دارای انواع مختلف هستند که هر کدام را می توان در صنایع مختلفی به کار برد.رولبرینگ را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید و از فروشنده اطلاعات کاملی در مورد جنس، نوع، کیفیت و ... به دست آورید زیرا رولبرینگ بدون کیفیت می تواند آسیب های زیادی را به دستگاه ها وارد و عمرشان را کوتاه  کند.

رولبرینگ در صنایع از قطعات مختلفی استفاده می شود که هر کدام کارایی خاص خود را دارند، رولبرینگ ها نیز یک قطعه صنعتی هستند که در انواع مختلفی چون رولبرینگ مخروطی، استوانه ای، سوزنی و بشکه ای ساخته شده اند که صنایع مختلفی به هر کدام از آن ها نیاز دارد. خرید رولبرینگ باید در نهایت دقت انجام شود زیرا بارهای زیادی را تحمل می کند و باید دوام بالایی داشته باشد.

مشاهده اطلاعات بیشتر ...
جستجو در نتایج : فقط نمایش کالاهای موجود :
مرتب سازی بر اساس : تعداد نمایش :
6 / 10
از 5 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()