33924163 - 021
سبد خرید 0
« بازگشت به لیست مقالات | پنجشنبه 14 فروردین 1399 در ساعت 0 : 40 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

کاربرد و ضریب اطمینان بیرینگ ها تا حد زیادی به جنس اجزا متشکله انواع بلبرینگ بستگی دارد.

فولاد حلقه ها و اجزا غلتشی بیرینگ

این فولاد ها باید به حد کافی سخت بوده و مقاومت خستگی و سایش بالا داشته باشد.پایداری ابعادی و ساختاری فئلاد نیز در دمای کاری باید مناسب باشد.

فولادهای سخت کار عمقی شده

این فولادها غالبا شامل 1 درصد کربن و 1/5 درصد کرم هستند.در بیرینگ هایی که مقطع عرضی بزرگ دارند منگنز و مولیبدن هم به فولاد اضافه می کنند.

فولادهای سخت کاری سطحی شده

این فولاد ها یا کرم نیکلی هستند یا کرم دارند.درصد کربن آنها 0.15 درصد است.تجربه نشان داده است که عملا بین فولادهای سخت کاری سطحی شده با آن دسته که سخت کاری عمیقی شده اند از لحاظ طول عمر تفاوتی وجود ندارد.مسئله مهم تمیز بودن فولاد و اجزای دقیق فرآیند ساخت آن و نیز طراحی بیرینگ است.

فولاد در بیرینگ های مقاوم در برابر حرارت

بیرینگ ها معمولا در دمای 125+ درجه می تواند کارکرد داشته باشند.جهت کارکرد در دماهای بالاتر بیرینگ باید تحت عملیات حرارتی خاصی قرار گیرد تا دچار تغییر ابعاد نشود.جهت کاربرد بیرینگ در دماهای بالاتر از 300+ درجه باید از فولادهای مخصوص استفاده کرد.

فولاد در بیرینگ های مقاوم در مقابل خوردگی

در بیرینگ های که در محیط های خورنده کاربرد دارند از فولادهای ضد زنگ کرمی یا کروم ملیبدونی استفاده می کنند.در این فولادها به علت کاهش سختی و ظرفیت تحمل بار بیرینگ به اندازه فولادهای معمول نیست و بیرینگ تا زمانی خاصیت ضد خوردگی خود را حفظ می کند که سحط آن خراشیده نشود.

جنس قفسه

هدف از قرار دادن قفسه در داخل بیرینگ جلوگیری از تماس مستقیم اجزا غلتشی با یکدیگر  و در نتیجه کاهش گرما و اصطکاک است.کاربرد دیگر آن نگهداری اجزا غلتشی در مواردیست که بیرینگ از حلقه های قابل تفکیک تشکیل شده باشد.در بیرینگ های نظیر رولبرینگ های استوانه ای یا سوزنی اجزا غلتشی را به گونه ای هدایت می کند تا اصطکاک به حداقل برسد.از استفاده های دیگر آن نگهداری گریس در داخل بیرینگ است.قفسه ممکن در روی اجزا غلتشی و حلقه بیرونی متمرکز شود.در سرعت و شتاب های بالا تمرکز روی حلقه درونی یا بیرونی به نوع اول ترجیح داده می شود.از آنجایی که قفسه تحت بارهای مختلف قرار گرفته و با موارد شیمیایی گوناگون تماس دارد انتخاب آن از اهمیت خاصی برخوردار است.متداول ترین قفسه ها از لحاظ جنس به صورت زیر طبقه بندی می شوند.

قفسه های پلی آمیدی

در بعضی بیرینگ ها نظیر بلبرینگ های خود تنظیم با ابعاد کوچک و متوسط قفسه را از جنس پلی آمید تقویت شده با فیبر شیشیه ای می سازند.ترکیبی مناسب از استحکام همراه با خاصیت الاستیکی و تطابق بهتر با گریس و اصطکاک و سایش کمتر ناشی از تماس با اجزا غلتشی امکان سرعت های بالا در بیرینگ به خاطر سبک بودن قفسه و دقت ابعادی بالا بخاطر استفاده از روش قالبگیری تزریقی در ساخت آنها از مزایای اینگونه قفسه ها بشمار می رود.

قفسه های فولادی

نوع پرس شده این قفسه ها در اکثر بلبرینگ های شیار عمیق و رولبرینگ های بشکه ای و مخروطی کاربرد دارند.این قفسه ها نسبتا استحکام بالا و وزن کمی دارند.جهت کاهش اصطکاک و سایش ممکن است تحت عملیات سخت کاری سطحی نیز قرار گیرند.در بیرینگ های بزرگ از نوع ماشینکاری شده آنها استفاده می شود و نیز در مواردیکه احتمال ترک خوردگی فصلی در مورد قفسه های برنجی وجود دارد از این نوع قفسه استفاده می شود.محدوده دمای این قفسه تا 300+ درجه است و روغنهای معدنی و مصنوعی بر آنها بی اثر هستند.درصورت وجود رطوبت خطر زنگ زدگی وجود دارد.

قفسه های برنجی

نوع پرس شده این قفسه ها برای بعضی از سریهای کوچک و متوسط بیرینگ کاربرد دارد.اغلب روانکار از لحاظ شیمیایی بر آن بی اثر هستند و در دماهای بالاتر از 300+ نباید استفاده شوند.آمونیاک باعث ترک خوردگی فصلی در این نوع قفسه ها می شود.علاوه بر قفسه های فوق الذکر قفسه های ویژه ای از جنس پلاستیک های مخصوص و آلیاژهای سبک یا پدنهای مخصوص نیز در بعضی موارد ممکن است تولید شوند.

جنس بیرینگ ها

9 / 10
از 40 کاربر

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()